شاید استفاده از خدمات ابری برای کسب و کارتان به ذهن شما نیز خطور کرده باشد.

اما صحبت ها در مورد مزایا رایانش ابری با ابهامات زیادی همراه هستند که باعث می شوند به استفاده از این خدمات ترغیب نشوید و از فواید آنها بی بهره بمانید.

مزایایی مانند افزایش امنیت اطلاعاتی، کاهش مخارج شما تا میزان ۴۰% و…

لذا در این پست به مزایا رایانش ابری نگاهی می اندازیم تا بتوانید با مزایا آنها بیشتر آشنا شوید و تصمیمی صحیح در رابطه با بهره گیری از خدمات ابری یا ادامه دادن به شیوه سنتی میزبانی اتخاذ کنید.

فواید و مزایا رایانش ابری و خدمات میزبانی ابری

صرفه جویی در مخارج

با مهاجرت به سمت خدمات ابری ۸۲% کسب و کارها شاهد کاهش مخارج ‌شان شدند.

برای پاسخ به این سوال که “چگونه استفاده از خدمات ابری باعث صرفه جویی می شود؟” باید نگاهی به مزایای رایانش و خدمات ابری بیاندازیم.

ایجاد یک دیتاسنتر در داخل شرکت علاوه بر هزینه های تکان کننده اولیه برای تهیه وسایل و سخت افزارها، مخارج مستمر هنگفتی را برای نگه داری از این تجهیزات به شرکت شما تحمیل می کنند.

این مخارج به قدری بالا هستند که طبق تحقیقات متعدد به عمل آمده؛ مهاجرت به سمت خدمات ابری می تواند بین ۳۶% تا ۴۰% از مخارج شما بکاهد.

قابلیت (Pay as you Go) باعث می شود فقط به میزان مصرفی که دارید هزینه کنید و متحمل هزینه های اضافی نشوید.

با خدمات ابری هزینه اولیه‌‌تان قابل مقایسه با هزینه های برقراری دیتاسنتر در داخل شرکت نخواهد بود.

برخی از مخارجی که در خدمات ابری کاهش پیدا کرده، یا حذف می شود شامل؛

زیرساخت و شبکه

هزینه این نوع وسایل معمولاً به عنوان “مخارج هنگفت پنهان” در ایجاد دیتاسنتر ها و سرور های درونی در نظر گرفته می شوند چرا که می تواند هزینه بیشتری را نسبت به خرید سرور و سخت افزار به خود اختصاص دهد. کارت شبکه، روتر، پاور و سویچ تنها بخشی از هزینه های زیرساخت محسوب می شوند که در رایانش ابری از آن بی نیاز می شوید.

سرور و سخت افزار

سرور های جدید نیاز به تهیه سخت افزار هایی مانند CPU, Ram و… دارند و بسیار هزینه بر هستند. استفاده از سرور های کهنه و قدیمی (حتی اگر قابلیت ابری شدن را داشته باشند) ضریب شکست ابر را افزایش می دهند. یکی از مزایا بسیاری از راهکار های ابری، عدم نیاز به هزینه های اولیه گزاف برای سخت افزار و سرور است. به این شکل هزینه سرمایه ای شما تبدیل به هزینه عملیاتی می شود.

مخارج نیرو انسانی

کاهش زمان ایجاد و برقراری زیرساخت های مناسب و عدم نیاز به تعداد زیادی متخصصین شبکه برای نگهداری از زیرساخت ها باعث صرفه جویی در هزینه های نیروی انسانی شما می شود.

هزینه فضا

در کشور ما هزینه فضا بسیار سنگین بوده و ایجاد یک “اتاق سرور” بسیار هزینه بر خواهد بود. با رایانش ابری نیازی به درگیر شدن فضا گرانبها شرکت یا سازمان شما نیست.

تمهیدات امنیتی

در سرور های داخلی، اطلاعات محرمانه و مهمی بارگذاری شده اند لذا نیاز به تمهیدات امنیتی بالایی دارند. هزینه های نگهبانی، راهکارهای بکاپ و پشتیبانی، سیستم های اطفاء حریق و… نیز مورد استفاده قرار نمی گیرند.

هزینه فرصت

مثالی قدیمی است که نقل می کند؛ “زمان طلاست” ایجاد زیرساخت های مناسب پروسه ای زمانبر است که در رایانش ابری به شکلی غیر قابل مقایسه کاهش می یابد.

نرم افزار

لایسنس های مورد نیاز شما در سطحی گسترده برای خدمات ابری تهیه شده است که باعث شکسته شدن هزینه هایشان می شود و تهیه آنها برای شما به صرفه تر می شود.

هزینه سربار

این هزینه ها شاید در نگاه اول بزرگ جلوه نکنند، اما نگهداری مستمر از تعداد بالا سخت افزار، سیستم های خنک کننده، زیرساخت های شبکه و… انرژی زیادی را مصرف می کند و به طبع هزینه بر خواهند بود.

تا سال ۲۰۲۲ بهره نبردن از کلود و خدمات ابری مانند بهره نبردن از اینترنت خواهد شد.

Gartnerشرکت مدیریت خدمات فناوری اطلاعات

امنیت اطلاعات

۸۵% شرکت ها اطلاعات محرمانه‌شان را در ابر ها بارگذاری می کنند.

برقراری زیرساختی که قابل پایاپایی امنیتی با ابر های عمومی را داشته باشد در خوشبینانه ترین حالت، بسیار هزینه بر است. (حتی اگر قابل پیاده سازی باشد)

شرکت های ابری واحد های بسیار بزرگی امنیتی را برای افزایش سرویس هایشان اختصاص داده اند تا اطلاعات شما در بستری ایمن میزبانی شود. برخی از امکانات پیشرفته امنیتی که در زیرساخت میزبانی ابری بکار گرفته می شود:

  • فایروال های تحت وب (WAF)
  • Anti DDoS
  • آنتی ویروس و تمهیدات امنیتی
  • Disaster Recovery

و…

شاید برخی افراد عقیده داشته باشند “اگر اطلاعات در محل شرکت نگهداری نشود، امن نیست”

جالب است بدانید که بیش از ۹۰% درز اطلاعاتی از سمت کارکنان سازمان ها اتفاق می افتد. به همین دلیل میزبانی از اطلاعات داخل شرکت امنیت اطلاعات را میکاهد.

آمار نیز نشان میدهد که ۹۴% کسب و کار هایی که به استفاده از خدمات ابری پرداختند شاهد افزایش امنیت اطلاعاتی شدند.

حتی اگر کارکنان شرکت نیز باعث درز اطلاعاتی نشوند، یک آلودگی یا خرابی سخت افزار ساده تمام اطلاعات شما از بین می برد.

لذا علاوه بر افزایش امنیت از سمت پلتفرم ابری، داده ها از قابلیت Data Redundancy و Disaster Recovery بهره برده تا  اطلاعات شما به طور همزمان در چندین نقطه جهان ذخیره شوند و تحت هر شرایطی ایمن باقی بماند.

 

رایانش ابری و کلود

آینده کسب و کار ها و سازمان ها

رایانش ابری مدتی است که تبدیل به ناجی کسب و کار های آنلاین و سازمان های بزرگ شده است. به دلیل مزایا رایانش ابری روز به روز کسب و کار ها و سازمان های بیشتری در حال پیاده سازی و مهاجرت به سمت این خدمات هستند.

در سطح بین المللی بیش از ۹۰% شرکت ها حداقل از یک نوع خدمات ابری استفاده می کنند – و ۹۰% دیگر نیز به فکر مهاجرت به سمت خدمات ابری هستند.

این آمار شواهدی را افشا می کنند که شرکت های بزرگ در حال استفاده از خدمات ابری هستند (یا بزودی به این سمت خواهند رفت)

تا ۶ سال آینده تعداد کسب و کار های کوچکی (زیر ۱۰۰ نفر) که به استفاده از خدمات ابری خواهند پرداخت ۲ برابر خواهد شد.

این گرایشات جهانی هستند و علی رغم مزایا بسیار زیاد رایانش ابری، این نوع خدمات هنوز در ایران به طور فراوان مورد استفاده قرار نگرفته اند. اما بزودی شاهد استفاده گسترده شرکت های ایرانی از مزایای خدمات و رایانش ابری خواهیم بود که با بهره گیری از این راهکار، هزینه هایشان را کم کرده و بهره وری کاری‌شان را بهبود داده اند.

بدون شک به دلیل مزایا بسیار رایانش ابری، این نوع خدمات آینده میزبانی وب را شکل خواهند داد و استفاده از آن برای کسب و کار شما اجتناب ناپذیر است. چه از یک سرور ابری استفاده کنید، چه از خدمات ابری سفارشی سازی شده پیچیده.

دیدگاه شما چیست؟